SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-07-2019 17:52   Güncelleme : 02-07-2019 17:52

Kayısı Çekirdeğinin Şaşırtan Faydaları

Kayısı çekirdeği, sert kayısı tohumu içindeki yumuşak kısımdır. Bu kısmın demir, potasyum ve fosfor ve B17 vitamini açısından zengin olduğu bilinir.

Kayısı Çekirdeğinin Şaşırtan Faydaları

Kayısı çekirdeğinin içerdiği besin değerleri
•    %45-50 oranında yağ
•    %25 protein
•    %8 karbonhidrat
•    %5 lif
•    Ayrıca kötü kolesterolü düşürmeye yarayan sağlıklı yağlarla doludur.
•    Omega 3 ve omega 6
•    B17, B15
•    E vitamini

Kayısı Çekirdeği Uygun pH Dengesinin Korunmasına Yardımcı Olur

  Kanın pH'ı biraz alkalidir (7.35 ila 7.45). Bu seviyede herhangi bir değişiklik olması sağlığı etkileyebilecek birçok rahatsızlığa da neden olabilir. Aşırı asitlilik, vücudun zayıf ve sağlıklı olmadığına bir işarettir. Vücutta uygun asit Ph dengesini korumak, tüm sağlığınızı güçlendirmek için önemlidir. Kayısı çekirdeği gerçekten doğal olarak çok alkalin olan B-17 vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Bu çekirdeklerin kullanımı, asit dengesini sağlamasının yanında pH dengesinin sağlanmasında da yardımcıdır.

Cildi besler

  Kayısı çekirdeği tüketimi; serbest radikallerin neden olduğu kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve güneş lekelerine yol açabilecek ciltte oksidatif stresi azaltma işlevini yerine getirmeye yardımcı E Vitamini içerdiğinden, cildin nemlendirilmesinde rol oynar. Cildin genel görünümünü ve tonunu iyileştirebilir hatta yaşlandıkça elastikiyeti artırabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Beta- karoten maddeleri kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon riskini azaltır. Ayrıca beta karoten maddesi göz sağlığı içinde fayda sağlayan bir maddedir. Göz içerisindeki vitamin ve minerallerin dengesini sağlayarak katarak ve retina bozukluğu gibi hastalıkların yaşanma ihtimalini azaltır.

Gelişimi Destekler

  Fosfor ve kalsiyum güçlü kemiklerin olmazsa olmaz maddeleridir. Bu vitaminler bakımından zengin olan kayısında kemiklerin güçlenmesini destekler. Gelişim çağındaki çocukların ve hamile kadınların günde en az 3 tane tüketmesi gerekir.

Sindirim Geliştirir

  Kayısı çekirdeğinde önemli bir miktar diyet lifi vardır.Bu da kayısı çekirdeğinin sindirim foksiyonunun iyileşmesine yardımcı olur.Diyet lifi bağırsakta peristaltik hareketi stimüle edebilir,böylelikle bağırsak hareketlerini daha düzenli hale getirir ve kabızlık,şişlik,kramğ ve diyare belirtilerini azaltır.

Metabolizmayı Hızlandırır

  Bu çekirdeklerde önemli miktarda kalori bulunur ve bu çekirdeklerden aşırı miktarda yediğinizde kilo alma ve siyanür zehirlenmesi riskiniz artar ancak ılımlı bir miktar tüketimi metabolizma için hızlı bir enerji patlaması sağlayabilir.

Kalp Sağlığını Korur

  Kayısı çekirdeği, balık ve zeytinyağı gibi doymamış yağlar için mükemmel bir gıdadır. Daha sağlıklı kalp ve vücut için içerdiği düşük kolesterol seviyesinin yanı sıra genel olarak kalp fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olur.


KANSERİ ÖNLEYEN MUCİZE!

  7 yıl süren bir araştırmanın sonunda kayısı çekirdeğinin kanser hastalıklarını önlediği kanıtlanmıştır. Ayrıca aynı çalışmada kayısı çekirdeğinin hücreleri yenilediği yaşlanmayı geciktirdiği tespit edilmişti. Uzmanlar kayısı çekirdeğinin insan vücudunun günlük ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri fazlasıyla karşıladığının altını da çiziyor.