Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Ersoy, Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali Programını Değerlendirdi

Bakan Ersoy, Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali Programını Değerlendirdi

haberci haberci -

Bakan Ersoy, Şanlıurfa’nın Potansiyeline Dikkat Çekti

Bakan Ersoy, Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali programı kapsamında medya temsilcileriyle bir araya geldi. Şanlıurfa’nın tarihi ve gastronomik zenginlikleriyle büyük turizm potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Bölgenin Turizm Potansiyelini Artırmak İçin Çalışmalar Sürüyor

Ersoy, festivalin bölgenin tanıtımına olumlu etkileri olduğunu vurgulayarak, turizmi cazibe merkezi haline getirmek için yoğun bir tanıtım ve yatak kapasitesinin artırılması çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

2028 Hedefi: 35 Şehirde Festival

2028 yılına kadar festivalin düzenleneceği şehir sayısını 35’e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Bakan Ersoy, festivalin turizme olumlu katkılarının yanı sıra şehirlerin dünya çapında tanınırlığını artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Arkeolojik Kazılar ve Gece Müzeciliği

Arkeolojik kazı çalışmalarının 12 aya yayılacağını ve kazı başkanlıklarının Türk uzmanlara devredildiğini aktaran Ersoy, gece müzeciliği uygulamasıyla da turizmin çeşitlendirilmesine önem verdiklerini belirtti.

Turizmde Hedefler ve Gelir Artışı

Türkiye’nin turist sayısını artırarak turizm gelirlerini yükseltmeyi hedeflediklerini dile getiren Bakan Ersoy, turist başına gecelik geliri artırma hedeflerini paylaştı. Ayrıca, turizmin sadece deniz, kum, güneşle sınırlı olmadığını, kültürel ve arkeolojik değerlerin de önemli olduğunu vurguladı.

Çevre Dostu Projeler ve Ücretsiz Halk Plajları

Çevre dostu projelerle turizmi desteklediklerini belirten Bakan Ersoy, ücretsiz halk plajlarının sayısını artırarak vatandaşların temiz ve düzenli plajlarda keyifli zaman geçirmesini sağlayacaklarını açıkladı.

İlgili Yazılar