Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çin’in Elektrikli Otomobil Sektöründeki Yükselişi

Çin’in Elektrikli Otomobil Sektöründeki Yükselişi

haberci haberci -

Çin’in Otomotiv Endüstrisindeki Atılımı

Çin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olarak elektrikli otomobil sektöründeki yükselişi ile dikkat çekiyor. Ülke, on yıl öncesine kadar otomotiv endüstrisinde geri kalmış olsa da bugün sektörün en büyük oyuncularından biri haline geldi.

Şi Jinping’in Önemi

Çin’in yükselişinde, Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden biri olan SAIC firmasını ziyaret eden Başkan Şi Jinping’in rolü büyük. Şi, yeni enerjili araçların geliştirilmesinin önemine vurgu yaparak, bu alanda küresel rekabetin anahtarı olduğunu belirtti.

Küresel Rekabet ve Politikalar

Çin, küresel rekabette öne geçmek ve çevresel zorlukların üstesinden gelmek için yakıt tasarruflu ve alternatif enerjili araçlara odaklandı. Devlet, sektörü desteklemek için satış hedefleri belirledi, sübvansiyonlar sağladı ve şarj altyapısını geliştirmek için kaynaklar ayırdı. Bu politikalar, Çin’in diğer ülkeleri geride bırakmasını sağladı.

BYD ve Çin’in Başarısı

Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD, geçen yıl dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olarak Tesla’yı geride bıraktı. Çin, elektrikli araçlarda dünya lideri haline gelirken batarya tedarik zincirinin çoğunun kontrolünü de ele geçirdi.

Batı ile Gerilim

Çin’in elektrikli araçlardaki başarısı, Batı’da rahatsızlık yaratıyor. ABD ve AB, Çin’in ihracat politikalarını sorgularken ticari engellerle karşılaşıyor. Bu durum, uluslararası ilişkilerde gerilime yol açıyor ve ticari çekişmelere neden oluyor.

İlgili Yazılar