Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Doğal Antibiyotik Kaynağı Kuru Soğan

Doğal Antibiyotik Kaynağı Kuru Soğan

admin admin -

Doğal Antibiyotik Kaynağı Kuru Soğan

Kuru soğan nedir bitki midir sebze midir diye merak edilir. Yüksek antibiyotik içeriği olan aromalı bir sebzedir. Sarımsak, pırasa, frenk soğanı familyasından olan, Allium cinsinin en yaygın türüdür. Bu aileye ait bitkilerin en bilinen özellikleri keskin aromaları ve içerdiği tıbbi içerikleridir. Genellikle iki yıllık üretim evresine sahip olurlar. Büyümeye başlayınca ilk mevsiminden itibaren hasat edilir. Yeşil yaprakları taze olarak salatalarda kullanılır. Kök kısımları kurutularak uzun dönem saklanır. Ülkemizde yaygın olarak her bölgede yetişir. En çok üretimi İç Anadolu bölgesinde yapılır. Mutfaklarda ana yemek içinde kullanılır. Çiğ olarak da tüketilen sebze, sağlık açısından faydalı vitamin ve mineralleri içerir.

Soğan sebzesi 45 santim uzunluğa erişir. Küresel yapıda gelişimini sürdürür. Yaprakları sarı yeşil arasındadır. Haziran ayından temmuz sonuna kadar tarlalarda ve bahçelerde gelişir.

Kuru Soğanın Besin Değerleri

Kuru soğan içeriğinde flavonidler, karotenoidler, ve yüksek oranda antioksidan bulunur. Kalsiyum, demir, lif ve C vitamini oldukça yüksektir. Doğal antibiyotik görevini üstlenir. Kış aylarında hastalıklara karşı koruyucu özellik gösterir. 100 gram kuru soğan 46 kilokalori içerir. 8,9 gr karbonhidrat, 1,4 gr protein, 30 mg kalsiyum, 1,0 mg demir ve 10 mg C vitamini A ve B vitaminleri, magnezyum, potasyum, fosfor, kükürt, iyot ve folat bulunur. Birçok kanser türünün tedavisinde etkili olarak kullanılan soğan, ruhsal hastalıklara da iyi gelen özelliklere sahiptir. Saç, cilt ve beden sağlığına iyi gelir. Kış aylarında antibiyotik özelliği ve bağışıklık sistemini güçlendiren içeriğiyle hastalıklara karşı koruyucu kalkan görevini üstlenir. İçeriğinde bulunan sülfür antibakteriyel özellik gösterir. Bakteri oluşumunu engeller.

Kuru Soğanın Sağlığa Etkisi

Tıbbi araştırmalarda, Allium ailesine ait sebzelerin, sindirim sisteminde yer alan mide ve kolon rektal kanser incelemelerinde, etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Kolon kanseri hastalarla, aynı sayıdaki sağlıklı insan karşılaştırmaları yapılarak gıdaların etkisi araştırılmıştır. Kuru soğan tüketen kişilerin %79’unda kolon kanserine rastlanmamış ve etkisi görülmemiştir. Tıbbi açıdan yapılan araştırmalar ve deneysel çalışmalar sonucunda, kuru soğanda bulunan içeriklerin, kanser hücrelerini öldürdüğü ve oluşmasını engellediği kesin olarak görülür. Kansere karşı koruyucu gücü fazladır. Yüksek antioksidan ve antibiyotik özelliğinin de bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanser gibi hastalıklarla mücadele gücünü artırdığı kanıtlanmıştır. Yetişkinler önerilen günde 1 orta boy soğan tüketimiyle, günlük C vitamini ihtiyacının % 13-15’ini karşılamaktadır. Yüksek antioksidan özelliği vücudun serbest radikallere karşı savaşan gücünü oluşturur.

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Lezzetli ve yemeklerin vazgeçilmez tadı olan kuru soğanın faydaları nelerdir:

  • Yüksek antioksidan ve kuarsetin içeriği, yumurtalık, kolon, rektal ve sindirim sistemi kanser oluşumunu engeller.
  • Özellikle astım ve alerjik bünyelerin, hassas olan bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine destek olur.
  • İçeriğinde bulunan kükürt kanı incelterek kalp krizi, inme gibi hastalıkları engeller
  • Hipretansiyon tedavisinde etkili olarak kullanılır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir