Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. En iyi Sublimasyon Baskı Malzemeleri

En iyi Sublimasyon Baskı Malzemeleri

admin admin -

En iyi Sublimasyon Baskı Malzemeleri

Kelime anlamı olarak sublimasyon maddenin yüksek seviyede ısı uygulandığında katı halinden direkt olarak gaz halina geçmesine denmektedir. Sublimasyon baskı ürünleri ise kağıt üzerine yazıcıdan alınan çıktı sonucunda verilen ısıya dayanabilecek kumaş ve sert malzemeler gibi şeylere ısı ve basınç yoluyla aktarmanın yoludur. Sublimasyon baskı tekniğinde ısı ve basıncın yardımıyla özel mürekkep, katı halden direkt olarak gaz hale geçerek baskının yapılacağı sert maddeye ya da polimer yüzeye doğrudan işler ve üzerine o deseni oluşturur.

Sublimasyon baskının mantığı şöyle açıklanabilir. Öncelikle sublimasyon baskı için bilgisayar üzerinden baskı olarak çıkarılacak olan şekil çizilir. Çizildikten sonra sublimasyon yazıcı yoluyla bu şekil çıkarılır. Daha sonra sublimasyon yazıcıdan çıkan transfer kağıdı hangi ürüne o baskı yerleştirilmek isteniyosa o ürünün üzerine yerleştirilir. Pres cihazı ile ısı işlemini uyguladıktan sonra transfer kağıdı ürünün üstünden kaldırılır. Sonuç olarak baskı olmuş olur.

Dışarıdan aldığınız baskılı şeylerin hepsi sublimasyon baskı yapılarak alınmıştır. Polarlar, porselen tabaklar, seramikler, metal eşyalar, küpeler, bileklikler, kolyeler vb. birçok şeyin üstüne yapılmış her baskı sublimasyon tekniği sayesinde basılmıştır ve o görünüme sahip olmuştur.

Sublimasyon baskıda ürüne pres etme aşamasında sıcaklık ve süre kullanılan malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Anca sublimasyon transferinde optimum sıcaklık 204°C olarak kullanılmaktadır. Daha düşük sıcaklıkta yapılan presler daha yüksek transfer süresi gerektirmektedir. Kullanılan malzemelerin üzerinde testler yapılarak kullanılan malzemenin ne kadar sürede tepkimeye gireceği ve ne kadar ısıda transfer olacağı tespit edilir ve bu testler sonucunda sublimasyon baskı yapılır.

Sublimasyon Baskı Malzemeleri

Sublimasyon baskı malzemelerinde kullanılan malzemelerin önemi çok yüksektir. Gereken bir malzemenin olmayışı sublimasyon baskı yaparken sorun yaratabilir. Peki bu malzemeler nelerdir? Cam, metal, ahşap, seramik, taş, kupa bardak, madalyon kolye, yaka kartı, bardak altlığı anahtarlık ve fayans çeşitleri olarak bu malzemeler baskı malzemeleri olarak kullanılabilir.

Bu ürünlerin yanında kumaşa ve tişört üzerine de baskılar yapılmaktadır. Bu iki ürüne de aynı baskı tekniği uygulanmaktadır ancak kumaşta ve tişörtte diğer ürünlere göre yapılan baskı kabarmaz yani ele gelmez. Yıkamadan etkilenme gibi bir durum da söz konusu değildir. Pamuklu kumaşların içeriğinde polyester madde olmadığından dolayı pamuklu kumaşlara sublimasyon baskı uygulanmaz. Bu ürünleri hediyelik eşya olarak kullanıldığından sublimasyon baskı işiyle uğraşan firmaya gidip özel bir istekle hediyenizi kendiniz istediğiniz şekilde yaptırabilirsiniz.

Sublimasyon ürünler son zamanlarda pamuklu giyim ürünlerinde trend haline gelmiştir. Özellikle polar giyen kişilerde arka baskılı polar alma isteği ağır basan bir istektir. Kapşonlu polarlar arka baskıyla genel olarak herkes tarafından çok beğenilmiştir. En iyi sublimasyon baskı malzemelerini Teknofinal’de bulmanız mümkündür. Ayrıca her bütçeye uygun bir şekilde sublimasyon baskı malzemelerini Teknofinal’de bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir