Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hayatı Kolaylaştırmak İçin Karekod

Hayatı Kolaylaştırmak İçin Karekod

admin admin -

Hayatı Kolaylaştırmak İçin Karekod

Barkod sisteminin yetersiz kalması nedeniyle, yeni bir sistem araştırması yapılmaya başlanmıştır. bu sistem barkod gibi sadece rakamlar değil, aynı zamanda harflerinde kodlanmasına olanak sağlayan bir sistem olmalıydı. Bu özellikleri karşılayan bir kodlama sistemi olan karekod artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Gazete köşe yazılarından, kartvizite, gıda maddelerinin kodlama işlemlerinde ve daha birçok alanda kullanımı yaygınlaşan bu sistemle, artık birçok işlem daha kolay yapılabilir olmuştur.

Karekod Kullanmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Karekod kullanmak için öncelikli olarak karekod oluşturma programına sahip olunması gerekmektedir. Bu programda karekod oluşturulacak belge, resim ya da benzeri konu hakkında kod oluşturma işlemi gerçekleştirilecektir. Karekod sadece anlamsız şekillerden oluşan bir şekil değil, aynı zamanda bilgi ve belge transferinde kullanılan veri transfer özelliğine sahip bir araç vazifesi görebilmektedir. Kartvizit, öz geçmiş, fotoğraf, makale ya da resmi yazı gibi daha birçok bilgi ve belge oluşturulan kod sistemi içine saklanabilmektedir.

Hazırlanan Karekodun Okuma İşlemi Ne İle Yapılır?

Eski sistemde var olan barkod okuyucu sistemlere benzer özellikte olan, karekod okuma sistemleri, bu kadar yaygın olarak kullanılan karekod sisteminin okumasında kullanılmaktadır. Herkes karekod yapmak konusunda teknolojik yeterliliğe sahip olduğu gibi, karekod okuma konusunda da yeterli teknolojiye sahiptir. Günümüzde akıllı telefon kameralarını karekod okuyucu olarak kullanabilmekteyiz. Böylelikle herhangi bir karekod içinde saklı olan bilgi ya da belgeye akıllı telefonu kullanarak da ulaşabilmekteyiz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir