Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İşinizi Kolaylaştıracak Vida Çeşitleri: Civtac Cıvata

İşinizi Kolaylaştıracak Vida Çeşitleri: Civtac Cıvata

admin admin -

İşinizi Kolaylaştıracak Vida Çeşitleri: Civtac Cıvata

Vida silindirik ya da konik yüzeyde eğri biçimde açılan oluklara verilen addır. Mobilya, kapı, pencere, çekmece gibi birçok alanda kullanılır. Vidaların temel amacı iki ya da daha fazla alanı bir zarar vermeden birleştirmektir. Yaşam alanlarımızda yeri doldurulmayacak malzemelerden biri olan vidalar, çok amaçlı olmaları ve çeşitli yerlerde kullanılmaları ile birçok çeşide sahiptir. Üçgen vidalar, yuvarlak vidalar, trapez, kare ve testere vidalar, işlerinize kolaylık sağlayacak vida çeşitleridir.

Kullanım Alanlarına Göre Vidaların Özellikleri

Vida çeşitleri kullanım alanlarına göre çeşitlenir. Her biri işinizi kolaylaştırmaya yarayan vidaların özelliklerini inceleyelim.

Akıllı Vidalar; diğer vida çeşitlerinden farkı, sabitlenmesi istenilen yüzeye kendi deliğini açarak vidalama işlemini yapmasıdır. Özellikle sıklıkla vidaya ihtiyaç duyan atölyeler ve işletmeler zamandan ve güçten tasarruf etmek için akıllı vidalardan yararlanır. Akıllı vidalar; mercimek başlı matkap uçlu, sac vidası, pul başlı matkap uçlu, yıldız havşa başlı matkap uçlu, silindir başlı matkap uçlu akıllı vida gibi birçok çeşide sahiptir.

Sunta Vidası; ahşap vidası olarak da bilinen sunta vidası, kullanım alanına göre isimlendirilmiş vida çeşitlerindendir. Ağaç, mdf, mobilya, doğrama gibi birçok alanda kolay montaj sağlar. Dişleri kuvvetli olduğu için güçlü monte özelliği sunar.

Saç Vidaları; daha güçlü ve sert vidalardır. Bu viidalar çakılması zor olan çelik, metal, bakır gibi yüzeylerde kullanılır. Bu vidaları genellikle inşaat ve imalatçılar kullanır. Diğer vidalardan farkı dıştan dişliyle kaplanmış bir sap olmasıdır.

Yıldız silindir ve havşa başlı saç vidalar; yıldız silindir vidalar saç, profil ve pvc’lerde sıklıkla kullanılırken havşa başı olanlar pvc’lerde ve kompozit panellerde tercih edilir.

Alçıpan Vidası; alçıpanın metal gibi yüzeylerle birleşmesini sağlar. Alçıpan vidalar paslanmaması için genellikle siyah kaplı olarak üretilir.

Trapez vida; dişleri üçgen olan bu vidalar, kolay sökülüp kolay takılır. Bu sebeple sık sökülüp takılması gereken yerlerde sık tercih edilir. Metaller ve dış yüzeyde özelliklede çatılarda çok fazla kullanılır. Trapez vidalar matkap ile monte edilir.

Kabin Vidası: sehpalar, kitaplıklar, çekmeceler gibi genellikle evdeki eşyalar için kullanılan bir vida modelidir. Yıldız Başlı ve alyan başlı olmak üzere iki çeşide sahiptir.

Trifon Vida; en bilinen ve en güçlü ağaç vidası çeşitlerindendir. En belirgin özelliği gövdesinin kalın olmasıdır. Dişlerinin de oldukça geniş olması, dayanıklılığının yüksek olmasını sağlar. Bu sebeple daha çok güçlü vidalama çalışmalarında tercih edilir. Trifon vidalar daha fazla sağlamlık elde etmesi için trifon vida dübeli ile birlikte de kullanılır. Somun da kullanılabilen vidaların matkap sayesinde montajı da oldukça basittir.

İşinizi kolaylaştıracak vida çeşitleri içinden seçim yapmak için sektörün öncü isimlerinden Civtec Cıvata’dan ihtiyaçlarınıza uygun ürünleri uygun fiyat avantajları ile satın alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir