Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kobi (Ticari Krediler) Kredisi Nedir?

Kobi (Ticari Krediler) Kredisi Nedir?

admin admin -

Kobi (Ticari Krediler) Kredisi Nedir?

Kobi (ticari krediler) kredisi orta ve küçük büyüklükte olup Kobi’ler olarak kabul edilen işletmelerin işlerine başlayıp geliştirmeleri ve ihtiyaç duydukları teçhizatları sağlayabilmeleri için verilen destek kredisidir. Kobi’ler için sağlanan bu kredilerle Kobi’lerin küçük ve orta büyüklükteki işletmelerden gelişip büyük işletmelere dönüşmeleri amaçlanmıştır. Kobi ticari kredisini cazipleştiren temel unsur diğer kredilere göre daha uygun ödeme seçeneklerinin olmasıdır.

Kobi (Ticari Krediler) Kredisi’nin Şartları Nelerdir?

Kobi’lerin bu ticari krediden yararlanabilmeleri için bazı şartlar bulunur. Bu şartların yerine getirilmesi durumunda Kobi’lere Kobi Kredisi sağlanır.

●Esnafın mutlaka kendi meslek odasına kaydı bulunması gerekir.

●Ödenmemiş herhangi bir SGK prim borcu veya devlete ödenmemiş vergi borcunun bulunmaması gerekir.

●Başvuruda bulunan kişinin KKB kredi notu değeri sorgulanır, sorgulamadan sonra kişinin risk içermeyen grupta bulunması gerekir.

●Bu krediyi almak isteyen esnafların KOSGEB tarafından yapılan 5 gün süren Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı’nı bitirmiş olması gerekir. Bu eğitime 18 yaşını doldurmuş herkes katılım gösterebilir. Bu programı tamamladıktan sonra KOSGEB tarafında verilecek olan girişimcilik belgesi sayesinde Kobi Ticari Kredisi için başvuru yapılabilir.

Bu şartları yerine getiren esnaflar belirli adımları takip ederek başvuruda bulunabilirler.

Başvuruda Bulunmak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Kobi Ticari Kredisi başvurusunda bulunmak için öncelikle gerekli şartları sağlamak gerekir. Bu şartların hepsi sağlanıyor ise başvuruyu yapmak için çeşitli belgeler gerekir.

●Kobi’ye ait olan imza örnekleri,

●İşletmenin kayıtlı olduğu odaya ait sicil kayıt sureti,

●Ticari sicil gazetesi,

●Vergi levhası,

●Gelir Tablosu,

●Bilanço,

●Şirketlerin ortaklarına ait mal varlığı dökümanları gereklidir.

Bütün bu belgelerin tam olmaması sonucunda Kobi Ticari Kredisi için başvuru gerçekleştirilemez.

Kobi Ticari Kredisi Nasıl Alınır?

Devletin desteklediği Kobi Ticari Kredisi almak için öncelikle işletmenin Kobi statüsünde bulunması gerekir. İşletmenin bu sınıfta yer alabilmesi için çalışan sayısının en fazla 250 kişi olması gerekir. Aynı zamanda sağlanan faiz kredilerde senelik mali bilanço önemlidir. Senelere göre bu yıllık mali bilanço miktarı değişse de ekseri desteklerden “Küçük İşletme” sahipleri faydalanabilir. Küçük işletmelerde çalışan sayısı en fazla 50 kişi ve yıllık mali bilançosu 8 milyon TL’nin altında olan işletmelerdir. Bu niteliklerdeki işletmelerin sahiplerine genellikle her sene devlet tarafından çeşitli kredi yardımları sağlanır.

Kobi Ticari Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Kobi Ticari Kredisi çeşitli bankalar tarafından sağlanır. Hem özel sektör tarafından işletilen bankalarda hem de kamu bankalarında birden çok destek kredisi paketleri vardır. Kredi başvurusu yaparken öncelik olarak işletmenin faaliyet gösterdiği ve şirket hesabının bulunduğu banka tercih edilmelidir.

Tüm kobi kredisi sunan bankaları ve faiz oranlarını görmek için https://mukayese.com/kobi-kredileri sayfasını ziyaret edin.

Bankalar sürekli müşterilerinin kredilerini daha çok onaylar. Kobi Ticari Kredisi veren bankalarda ilk sırada Halkbank yer alır. Kamu bankası olması ve kuruluş amacının öncelikli olarak esnaf işletmelerinin gelişmesini sağlamak olduğu için Halkbank en uygun olan paketleri sunar.

Aynı zamanda Ziraat Bankası da gerekli olan şartları sağlayan işletme sahiplerine Kobi Ticari Kredisi sunar. Bu bankanın kuruluş amacının da hayvancılık ve tarımı desteklemek olduğu için Kobi ticari kredisi almak isteyen işletme sahiplerine bu banka da önerilir.

Bunların dışında Akbank, Denizbank, Yapı Kredi, Garanti Bankası, QNB Finans Bank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Vakıf Bank ve Şeker Bank gibi özel bankalar da Kobi Ticari Kredisi verir. Faizlerle işlem yapan bankalar tercih edilmek isteniyorsa Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası gibi kuruluşlar tercih edilebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir