Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ünlü Spor Hocası Uğur Çetin Kış Ayları İçin Tavsiye Verdi!

Ünlü Spor Hocası Uğur Çetin Kış Ayları İçin Tavsiye Verdi!

admin admin -

Ünlü Spor Hocası Uğur Çetin Kış Ayları İçin Tavsiye Verdi!

UĞUR ÇETİN

Spor Eğitmeni

Factory Athletic

Kış geldiğinde neden kilo alıyoruz ve neden veremiyoruz,  bu ay bu konuyu sizinle paylaşacağız ve önlemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

 

KIŞ AYLARINDA NİYE KİLO ALIRIZ

Neden kilo alıyoruz?

Öncelikle kilo alıp- kilo verme olayını iyice anlamamız lazım. Bu konu hakkında fazla bir şey bilmediğimiz ve aslında kabullenemediğimiz bir gerçek. Su içsem yarıyor, hiç yemiyorum ama kilo alıyorum gibi söylemler sadece insanın beyninin kendini aldatmacasıdır. Öncelikle,  beynimizi ve bilinçaltımızı ben aslında kilo almıyorum diye kodlamamız şart. Yaşadığımız ortam hep ye-iç-eğlen , gez-toz üzerine üzerine bir düzende ilerliyor. Sabah kahvaltı ederken , öğlen ne yesek, acaba akşam yemeğinde ne var diye düşünen bir milletiz biz. Bu algının değişmesi şart.

Hergün rutin olarak harcadığımız  bir bazal metabolizma hızımız var. Sonra günlük yaptığımız bir aktivitemiz var, yürümek, iş yapmak, çalışmak gibi. Bu noktada spor yaparsak, o da bir kalori açığa çıkarır, ekstra olarak da ağırlık  çalışırsak yine kalori harcamış oluruz. Ortalama kadınlarda  1500 erkeklerde ise 2000 bazal metabolizma hızımız mevcuttur. Nedir bazal metabolizma hızı dediğimiz şey, örneğin koltuğa yattık hiç bir şey yapmadık ama yatarken bile iç organlarımızın yaptığı çalışmadır bazal olan.  Hasta olduğumuzda yemek yemeyiz   ama hareket etmediğimiz için kilo veremeyiz. 8000 kalori 1 kiloya eşittir bilim bunu kabul ediyor, bizim bu 8000 kaloriyi alıp -verme dengesi kurmamız şart.

Aldığımız kalori ile  harcadığımız kaloriyi öyle bir ayarlamalıyız ki, bir denge olmalı. Benim bazal metabolizma ayarım diyelim ki 2000 kalori,  sabah aç karnına yürüyüş yaparsam 1000 kalori açığa çıkartırım, etti 3000 kalori, bütün gün aldığım besin ortalaması 1500 kalorilerde kalırsa ki  hep diyorum – günde iki öğün tek tabak –yemeliyiz diye kilo almayız. Bazalımız kadar kalori almalıyız, buna alışırsak refleks olarak vücut ne kilo alır ne de verir, seni dengede tutmak ister öylece kalır.

Ülkemiz hızla şişmanlıyor, kilo problemi  % 67 oldu..

Ülkemizin kilo problemi %67 dir. Fazla kilolu, obez ve morbid obez olarak ülkemiz hızla kilo alıyor. 170’ lik bir kadın 80 kiloysa şişman, biraz kilo alırsa obez, daha ilerisi ise morbid obezdir. Skala bu. Biz bunu düzeltmeye çalışıyoruz.  Günde 2 öğüne alış, kilo problemin kalksın ortadan diyoruz. Ömür  boyu kilo ile işin kalmasın. Standart çalışanlar için saat 11.00 de bir öğün, 18.00 2. öğün arada belki meyve yani sağlıklı besinlerle kilo almayı önleyebiliriz ama bunu refleks olarak yaşam düzeni ve yaşam biçimi haline getirmelisin.

Kalori açığa çıkarmazsan kilo alırsın. Vücut her 8000 kaloriyi yani 1 kiloyu stoklamaya başlar yani yağa çevirir. Yağ hücre sayısı stoklama kapasitesi her insanda değişiktir. İnsanlar aynı besinleri alırlar ama bazı vücutlar daha çok biriktirir. Bazı vücutlar hemen yediğini kiloya çevirir, bazı vücutlar ise  çevirmez. 1 yağ hücresinin ortalama yaşam ömrü 10 yıldır, vücut miladı dolmuş yağ hücresini atıyor ama iğne başı kadar da olsa o yağ hücresi vücutta bir yerde kalıyor hemen gitmiyor. Çok uzun zamanda ölüyor, kilo alırken çok dikkatli olmalısın kilo veriyorsun belki ama yağ hücreleri vücudunda kaybolmuyor bir yere yatıp uyuyor, bekliyor fazla yediğin an devreye giriyor kısacası kilo almak çok kolay. Bu arada  çok zayıf kişilerde kilo alamıyor bu da bir problemdir.  Ülkemizde % 7 oranındadır.

İnsanlar neden kışın kilo alır veya neden kilo veremez?

Yaz aylarındaki yaşam düzenimiz  çok hareketlidir. Sabah -akşam yürüyüşler, tatil ,havuz, deniz eğlence sürekli bir atraksiyon halindeyiz.  Havalar güzelse keyfinde yerinde oluyor,   o zamanda daha hareketli bir yaşam düzenine geçiyoruz. Bu sosyolojik etkidir, hareketli bir  motivasyondur.

Yaz aylarında tişört, mayo , şort giyiyoruz, yani bedenimizle   yüzleşiyoruz.Vücudumuzla daha yakınlaşıyoruz ve daha dikkatli oluyoruz. Bu yüzden de, yaza 4 ay kala spor salonları dolar, yazın başında ise küt diye biter, yaşadığımız ortam, ülkemiz, iklimimiz sosyal  yaşantımız bizi buna itiyor. Türkiye’ nin jeopolitik durumu bu.

Kışın ise hava erken kararıyor, eve erken gidiyoruz, daha fazla TV başındayız, hareketsiz bir hayata geçiş yapıyoruz, sağlıksız atıştırmalıklar yiyoruz, daha kalın giyiniyoruz, vücut ve bedenimizle daha az yüzleşiyoruz. Motivasyonumuz zaten düşük kalıyor, duş almak bile azalıyor kış aylarında. Hareketsiz kalıyoruz. Günlük hiçbirşey yapmadan harcadığımız kalori olan 1500 kalori bile bu dönemde azalıyor.

Hesap basit, haftada 7000 kalori vermeden yaşamış oluyoruz ve en az 5 ay evde ve hareketsiziz, ayda ortalama yarım kilo alsan yaza kadar en aşağı 3 kilo aldın demektir. Düşünün bu 3 kilo sadece sosyal düzenden aldığın kilolar olarak karşımıza çıkıyor.

Fizyolojik olan hayvanlardan örnek verelim mesela, hayvanlar kış uykusuna yatar kendi yağ miktarını stoklayıp uyku modunda yavaş yaşama dönerler, kış uykusu refleksin düşmesi demektir. İnsanlarda yatar duruma geçiyor ve yavaşlıyor, vücut,  kışın metabolizmanı düşürdüğünde bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyor ve daha fazla su tutuyor.

Vücuttan kemikleri çıkarırsan gerisi sudur. Kas ve yağlar olmak üzere vücut komple su %70 i sudur. Bağışıklığını yüksek tutmak için yaz aylarında 8 su tutuyorsan kışın bu 9 oluyor. Günlük yaşamsal faaliyetlerin seni buna itiyor. Kışa başlarken 70 kiloysan, sen yaza doğru 75 oluyorsun. Sonra 5 kilo nasıl vereceğim diye düşünüyorsun. Basit ,aldığın kaloriye dikkat edeceksin, sabahları aç karnına 1 saat kardiyo, haftada 3 gün fitness, iyi görünmek ve sıkı olmak için ağırlık çalışmak ve günde 2 öğün yemek seni yıllarca sağlıklı ve fit bir şekilde yaşatır.

KİLO YAŞLANDIRIR, YAŞLI GÖSTERİR..

Tom curise , Brad Pidd mesela 50 +üzeri insanlar ama harika görünüyorlar, Benjanmın Button gibiler çünkü kendilerine iyi bakıyorlar , bedenlerine iyi bakıyorlar, kilolarına dikkat ediyorlar.

Vücudu en hızlı yaşlandıran etken kilodur. Ölüme sürükleyen tehlikelilr arasında,    birinci sıra uyuşturucu, ikinci  sıra alkol ise  üçüncü sırada   kilo yer alır. Yemek yemek  iç organları çalıştırır yorar ve tüketir,  sen yedikçe organların yorulur, kilo aldıkça vücut stoklar ve dışarı atamaz. Sen yedikçe yiyorsun kapasiten artıyor hızlı kilo almamak için sağlık için beslenme düzeni ve spor şart.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir