Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yassıada Tutankları Türkiye’de Yayınlandı

Yassıada Tutankları Türkiye’de Yayınlandı

haberci haberci -

TBMM Kütüphanesinden Erişime Açılan Yassıada Tutankları

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesi, Yassıada’da yargılanan Demokrat Partililerin tutanaklarını internetten erişime açtı. “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” adıyla müze haline gelen adada siyasetçilere açılan anayasayı ihlal, köpek davası, bebek davası, 6-7 Eylül olayları gibi davalara ilişkin tutanaklar incelenebiliyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı İbrahim Çiçek’in Değerlendirmesi

Hukuk tarihi uzmanı İbrahim Çiçek, Yassıada yargılamalarını değerlendirdi. Çiçek, 27 Mayıs’ı bir “darbe” olarak nitelendirerek, darbe sonucunda Başbakan Adnan Menderes ve 2 bakanın idam edildiğini vurguladı. Darbenin ardından yaşanan süreci detaylarıyla anlatarak, darbecilerin farklı görüşler arasında kaldığını ve hukuk profesörlerinden oluşan bir kurula danıştıklarını belirtti.

Yargılama Sürecindeki İlginç Detaylar

İncelediği tutanaklarda yargılama usulüne ilişkin çarpıcı örnekler bulduğunu aktaran Çiçek, avukatların istedikleri tanıkların mahkemeye çağrılmadığını, işlerine gelmeyen tanıkların ise mahkemeye çıkarılmadığını dile getirdi. Yassıada yargılamaları sonucunda 15 idam kararı çıktığını hatırlatan Çiçek, idamların adil olmadığını ve Türkiye’nin en büyük yaralarından biri olduğunu belirtti.

6-7 Eylül Olayları ve Siyasilerin Sorumluluğu

Çiçek, Yassıada’da 6-7 Eylül olaylarının Menderes ve arkadaşlarının üzerine yıkılmaya çalışıldığını ifade ederek, tutanaklardan bu olayların gizli bir yapı tarafından tetiklendiği sonucuna vardığını söyledi. Kıbrıs’taki gelişmelerin Türkiye’deki siyasi atmosferi nasıl etkilediğini ve olayların nasıl başladığını detaylarıyla anlattı.

İlgili Yazılar