Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bodrum Turizminde Son Durum

Bodrum Turizminde Son Durum

haberci haberci -

BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz’den Turizm Değerlendirmesi

BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, Bodrum’da turizmdeki gelişmeleri değerlendirdi. Dengiz, dış pazarda %11’lik artış, iç pazarda ise %20’lik daralma yaşandığını belirtti. Ciro bazında hedeflerin tuttuğunu ancak son dakika rezervasyonlarında azalma olduğunu vurguladı.

Yabancı Turist Sayısında Artış

Dengiz’in verdiği bilgilere göre, son 6 ayda Bodrum’a hava ve deniz yoluyla 371 binden fazla yabancı turist geldi. Yabancı misafir oranlarında geçen yıla göre %11’lik bir artış kaydedildi. Hava yoluyla gelen yabancı yolcu sayısı 325 binden fazla iken, deniz yoluyla gelen turist sayısı 46 bini aştı.

İç Pazarda Daralma

Öte yandan, iç pazarda Kurban Bayramı’nda beklenen artışın olmadığını söyleyen Dengiz, iç pazarda %20’lik bir daralma olduğunu belirtti. 5 yıldızlı otellerde doluluk oranının %90, 3 ve 4 yıldızlı tesislerde ise %60-70 arasında olduğunu açıkladı.

Global Durum ve Fiyat Algısı

Dengiz, Türkiye’nin turizmdeki global daralmadan etkilendiğini ve sadece Türkiye’de değil dünya genelinde bir daralma yaşandığını ifade etti. Ayrıca, fiyat algısına da değinen Dengiz, Bodrum’un diğer destinasyonlarla kıyaslanabilecek düzeyde olduğunu vurguladı.

Kapıda Vize ve Fiyat Karşılaştırmaları

Yunan adalarındaki kapı vizesi uygulamasının Bodrum’u olumsuz etkilediğini belirten Dengiz, Bodrum’un pahalı algısının doğru anlaşılmadığını söyledi. Adalar bazındaki fiyat farklılıklarının kafa karışıklığına yol açtığını ve Bodrum’un Mikonos ve Rodos ile aynı düzeye getirilmesi gerektiğini ifade etti.

İlgili Yazılar