Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Deprem Bölgelerine Yapılan Yatırımlar Devam Ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Deprem Bölgelerine Yapılan Yatırımlar Devam Ediyor

haberci haberci -

Uluslararası Finansman Sağlandı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında bölgenin yaralarını sarmak için uluslararası kuruluşlardan bugüne kadar 3,8 milyar dolarlık finansman sağlandığını belirtti. Bakan Şimşek, son olarak Avrupa Konseyi Kalkınma Bankasından daha önce alınan finansmana ek, 250 milyon Euro’luk kaynak temin edildiğini bildirdi.

Yeniden İmar Çalışmaları Devam Ediyor

Bakan Şimşek, Türkiye’de 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında bölgenin yeniden imarı için uluslararası kuruluşlardan uygun koşullu dış finansman sağlanmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, “Bu çerçevede Türkiye, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankasından deprem bölgesinde gerçekleştirilen sağlık altyapı harcamaları için ek 250 milyon Euro finansman sağladı” dedi.

İnşaat, Altyapı ve Sağlık İçin Kullanılacak

Şimşek, söz konusu kaynağın deprem bölgesi için önemine vurgu yaparak, “Finansmanla depremden etkilenen yerleşim yerlerinde ortaya çıkan iyileştirme ve yeniden imar ihtiyacı ile sağlık sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor” açıklamasında bulundu.

‘Güvenin Göstergesi’

Bakan Şimşek, bugüne kadar deprem bölgesinde yaşanan acıları hafifletmek ve vatandaşların yaşam kalitesini artırmak için 3,8 milyar dolarlık dış finansman sağlandığını belirterek, “Sağlanan bu kaynaklar hem Türkiye’nin potansiyeline olan güven hem de kurala dayalı, uluslararası normlara uygun, rasyonel politikaların bir göstergesidir” ifadesini kullandı.

İlgili Yazılar