Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul Koleji Yetkilisi Başörtüsü Yasağı Nedeniyle Cezalandırıldı

İstanbul Koleji Yetkilisi Başörtüsü Yasağı Nedeniyle Cezalandırıldı

haberci haberci -

Yargı Kararı: 3 Yıl 4 Ay Hapis Cezası

İstanbul’da bir kolejde üniversite öğrencisi Nezaket Akbulut’un staja başörtüsü nedeniyle alınmaması iddiasıyla mahkemeye taşınan davada, kolej yetkilisi suçlu bulundu.

Mahkeme Kararı ve Duruşma Detayları

İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Nezaket Akbulut’un avukatı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı katıldı. Müşteki avukatı suçlu bulunmasını talep ederken, sanık avukatı müvekkilinin beraatını istedi. Mahkeme heyeti, sanığı “kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak eğitim hakkını engelleme” suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Olayın Geçmişi ve Soruşturma

Nezaket Akbulut’un, staj için yönlendirildiği koleje başörtüsü nedeniyle alınmaması üzerine suç duyurusunda bulunmasıyla başlayan süreçte, okul müdür yardımcısı Özlem Öztoprak hakkında dava açılmıştı. Akbulut, staj yapmak için gittiği kolejin başörtüsü kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle staj yerine alınmadığını iddia etmişti.

Akbulut’un şikayeti sonucunda yapılan soruşturma sonucunda, Özlem Öztoprak hakkında “kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi” suçundan dava açılmıştı. Mahkeme, bu suçlamayı kabul ederek sanığı cezalandırdı.

İlgili Yazılar