Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Merkez Bankalarının Faiz İndirimleri ve Pazarların Oynaklığı

Merkez Bankalarının Faiz İndirimleri ve Pazarların Oynaklığı

haberci haberci -

Merkez Bankalarının Açıklamaları Piyasalarda Volatilite Oluşturuyor

Yılın geri kalanında önemli merkez bankalarının faiz indirimleriyle ilgili belirsizlik devam ederken, varlık fiyatları etkilenmeye devam ediyor. Veriler ve banka yetkililerinin açıklamaları piyasalarda oynaklığı artırıyor.

Fed ve ECB Yetkililerinden Faiz İndirimi Açıklamaları

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyon konusunda ilerleme kaydettiklerini belirterek, faiz indirimine başlamadan önce daha fazla veri görmek istediklerini vurguladı. Diğer Fed yetkilileri de benzer açıklamalarda bulunarak iş gücü piyasasını zorlamadan enflasyonu düşürmeyi hedeflediklerini ifade ettiler.

ABD ve Avrupa’dan Makroekonomik Veriler

ABD’de açıklanan makroekonomik verilere göre JOLTS açık iş sayısının beklentilerin üzerinde artması, istihdam piyasasında soğuma sinyali olarak yorumlandı. Bu durum, Fed’in faiz indirimi konusunda rahatlamasına neden olabilir. Avrupa’da ise TÜFE ve işsizlik verileri açıklandı.

ABD ve Avrupa Borsalarında Son Durum

ABD’de New York Borsası’nın kapanış saatlerinde ve Avrupa’da endekslerdeki son durumlar incelendi. S&P 500 ve Nasdaq endeksleri rekor tazeledi, dolar endeksi ve altının fiyatlarındaki değişimler takip edildi.

Asya ve Yurt İçi Piyasalarda Yaşanan Gelişmeler

Asya’da Çin hariç piyasaların pozitif seyrettiği gözlemlenirken, Japonya’da ve diğer ülkelerde açıklanan veriler değerlendirildi. Yurt içinde ise Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksindeki hareketlilik ve Dolar/TL kuru takip ediliyor. Bugün enflasyon verileri ve diğer ekonomik gelişmeler yatırımcıların odağında.

İlgili Yazılar