Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanlığı: Sulama Yatırımları Gıda Arz Güvenliğini Artırıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı: Sulama Yatırımları Gıda Arz Güvenliğini Artırıyor

haberci haberci -

DSİ Genel Müdürlüğü, Sulama Yatırımlarına Hız Veriyor

Tarım ve Orman Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamaya göre, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, küresel ısınmanın etkisiyle gıda arz güvenliğini sağlamak için sulama yatırımlarını hızlandırdı. Türkiye’nin 7,1 milyon hektar arazisi sulamaya kavuştu.

Bakan Yumaklı: “Sulama İle Daha Fazla ve Kaliteli Üretim Mümkün”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, temiz ve güvenli gıdaya olan talebin arttığını belirterek, sulamanın tarımda çarpan etkisi yarattığını vurguladı. Yumaklı, sulama ile çeşitlilik, verimlilik ve kalite artışının mümkün olduğunu ifade etti.

2024 Hedefleri: Sulama Alanını ve Toplulaştırılan Alanı Artırmak

Bakan Yumaklı, 2024 yılında 65 sulama tesisi ve 23 toplulaştırma projesi‘nin tamamlanarak hizmete sunulacağını açıkladı. Bu yatırımlarla sulanan alanın 7,1 milyon hektardan 7,23 milyon hektara, toplulaştırılan alanın ise 7,3 milyon hektardan 7,9 milyon hektara çıkarılacağını belirtti.

Yumaklı’dan Proje Bilgileri

Bakan Yumaklı, Konya Ovası 1,2,3 sulamaları ikmali, Çorum Koçhisar sulaması 2. kısım, Samsun 19 Mayıs Barajı sulaması, Diyarbakır Silvan Kuruçay Barajı sulaması ve Kayseri Bünyan Elbaşı-Karadayı sulaması projelerinin bu yıl tamamlanacağını duyurdu.

İlgili Yazılar