Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanlığı’ndan Fiyat Denetimleri Açıklaması

Ticaret Bakanlığı’ndan Fiyat Denetimleri Açıklaması

haberci haberci -

Denetimler Aralıksız Devam Ediyor

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, tarife ve fiyat listelerine ilişkin denetimlerin aralıksız bir şekilde devam ettiği belirtildi. Açıklamada, perakende satışa sunulan mal ve hizmetlere ait etiket, fiyat listesi ve tarifelere ilişkin hususların 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun‘da ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği‘nde düzenlendiği vurgulandı.

Değişiklikler ve Yükümlülükler

Yapılan açıklamada, gıda fiyatlarındaki hareketliliğe bağlı olarak yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren işletmeler arasında fiyat farklılıklarının arttığına dikkat çekildi. Bu nedenle, lokanta, restoran, kafe, pastane gibi işletmelerde tarife ve fiyat listelerinin tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir şekilde yer alması zorunluluğuna değinildi. Bu düzenleme 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girmiştir.

Denetim Sonuçları

Açıklamada, Ticaret Bakanlığına bağlı ticaret il müdürlüklerinin 2 Ocak 2024’ten itibaren yiyecek ve içecek hizmeti veren işletmelere yoğun denetimler yaptığı belirtildi. 114 bin 567 firmayı denetleyen müdürlükler, 21 bin 659 aykırılığa 47 milyon 43 bin 348 lira idari para cezası uyguladı. Denetimler sonucunda, firmaların mevzuata uyum sağladığı ve tüketicilerin şeffaflık açısından güveninin arttığı bildirildi.

Önemli Uyarı

Son olarak, Ticaret Bakanlığı’nın denetim faaliyetlerine aralıksız devam edeceği ve belirlenen kurallara uymayan firmaların cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği vurgulandı. Firmaların belirtilen hususlara dikkat etmeleri ve mevzuata uygun şekilde hareket etmelerinin önemli olduğu belirtildi.

İlgili Yazılar