Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Bolu ve Tekirdağ’da Skandal: ÇEDES Projesi İle Camilerde Oyunlar Oynatılıyor

Bolu ve Tekirdağ’da Skandal: ÇEDES Projesi İle Camilerde Oyunlar Oynatılıyor

haberci haberci -

Bolu’da Uzun Eşek, Tekirdağ’da Dart: Çocukları Camilere Çeken Proje Skandalı

Bolu’daki bir caminin bahçesinde, 15 yıl önce uzun eşek oynatılmasıyla başlayan proje, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ÇEDES Projesi ile cami içine taşındı. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan skandallar, projenin tartışmalara neden olmasına yol açtı. Geçtiğimiz hafta patlayan skandalın son adresi ise Tekirdağ oldu.

Tekirdağ’da Rüstem Paşa Camii’nde Oynatılan Oyunlar

Tekirdağ Rüstem Paşa Camii’ne öğrencilerin götürülmesiyle birlikte, cami içinde dart oynatılması, ip atlatılarak yarıştırılması ve çuval yarışı gibi etkinlikler düzenlendi. Bu durum, “LAİK EĞİTİME AYKIRI” eleştirilerine neden oldu.

Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer’in Açıklamaları

Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer, ÇEDES Projesi’nin uygulanmasının iptali için hukuki süreç başlattıklarını belirterek, şunları söyledi: “ÇEDES’le öğrenciler sırayla camilere götürülüyor. Rüstem Paşa Camii’ne götürülen öğrencilere, cami içinde dart oynatıp, ip atlatıp, çuval yarışı yaptırıldı. Bu kabul edilemez bir durumdur. Okulda cenaze kaldırılıyor, camide oyun oynanıyor.”

Özer, dart oyununun bir tür kumar olduğunu belirterek, “Bir tür kumar olan ve yetişkinlerin oynadığı hatta kulüpleri bile olan dart oyununun camide oynatılması kabul edilemez. Camiler oyun parkına çevrilirken, okullar ‘Kuran kursu’ adı altında tarikatların cirit attığı medreselere çevriliyor.” dedi.

Hukuki Süreç ve Açılacak Dava

Öğrencilerin okullardan alınıp, camilere götürülmesine karşı olduklarını belirten Özer, “Çocukların oyun yeri sokaklar ve okul bahçeleri olmalı. ÇEDES Projesi ile pedagojik formasyonu olmayan yapılara teslim edilmesine karşıyız” dedi. Ayrıca, laik eğitime aykırı uygulamaların son bulması için hukuki süreç başlatıp dava açacaklarını da belirtti.

İlgili Yazılar