Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Program Nişanı Ödül Töreni Yapıldı

Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Program Nişanı Ödül Töreni Yapıldı

haberci haberci -

YÖK Başkanı Erol Özvar, Engelsiz Eğitime Verilen Önemi Vurguladı

Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Program Nişanı Ödül Töreni, YÖK Başkanlığında gerçekleştirildi. Törende konuşan YÖK Başkanı Erol Özvar, engelsiz erişim ve engelsiz eğitim konularına verdikleri önemi vurgulayarak, yükseköğretimdeki engelleri kaldırmak için yürütülen çalışmalardan bahsetti.

Yükseköğretimde Engelli Öğrenci Sayısı ve Yapılan Çalışmalar

YÖK Başkanı Özvar, yükseköğretim sisteminde 7 milyonun üzerinde öğrenci bulunduğunu belirtirken, farklı engel düzeylerindeki öğrenci sayısının da 58 bin civarında olduğunu açıkladı. Özvar, engelli bireyler için sınav uygulamaları ve kontenjan şartlarına dair yeni yönetmeliklerin çıkarıldığını dile getirdi.

Üniversitelerin Engelsizlik Çalışmaları ve Ödüller

YÖK, engelsiz bir eğitim ortamı sağlamak amacıyla üniversitelerdeki engelli öğrenci sayısını ve durumlarını belirlemeyi ve önlemler almaya devam etmeyi önemsediklerini vurguladı. Ayrıca, Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Engelsiz Program Nişanı verildiğini belirten Özvar, kazanan üniversiteleri açıkladı.

Kastamonu Üniversitesi En Çok Bayrak Alan Üniversite Oldu

Özvar, Kastamonu Üniversitesi’nin 38 bayrak alarak en çok ödül kazanan üniversite olduğunu duyurdu. Ayrıca, program nişanı kategorisinde Marmara Üniversitesi birinci olurken, diğer üniversitelerin de başarılarına değindi. Özvar, tüm ödül alan üniversitelerin isimlerinin YÖK’ün internet sitesinden paylaşılacağını belirtti.

İlgili Yazılar