Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okullar Yarın Yaz Tatiline Giriyor

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okullar Yarın Yaz Tatiline Giriyor

haberci haberci -

Öğrenciler ve Öğretmenler Yarıyıl Tatiline Hazırlanıyor

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitim alan 20 milyondan fazla öğrenci ve 1,2 milyona yakın öğretmen, 2023-2024 eğitim öğretim yılı için 11 Eylül 2023’te derslere başladı. İkinci dönem eğitim yılı 5 Şubat’ta başlamıştı ve yarın sona erecek.

Yeni Karne Tasarımı ve Başarı Kriterleri

Bu yıl ortaokul öğrencilerine, ders notlarına ek olarak sosyal etkinliklere katılım durumlarının da yer aldığı yeni tasarımlı karneler verilecek. Ayrıca, yeni ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar bir üst sınıfa geçebilecek. 9. sınıflarda ise 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak.

Yeni Eğitim Modeli ve Müfredat Değişiklikleri

2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredat, kademeli olarak hayata geçirilecek. Yeni sınıf geçme kriterleri arasında Türkçe baraj puanı da 70’e çıkarıldı.

Yaz Okulları ve Destekleme Kursları

1 Temmuz’da başlayacak yaz okulları, ilkokul 2. sınıftan başlayarak tüm kademelerdeki öğrenciler için spor, görsel sanatlar, müzik ve bilişim alanlarında ücretsiz olarak düzenlenecek. Ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencileri için ise akademik derslere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları açılacak. Ayrıca mezunlara yönelik kurslar halk eğitimi merkezlerinde verilecek.

İlgili Yazılar