Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Üniversitelerle Yapay Zeka İş Birliğini Açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Üniversitelerle Yapay Zeka İş Birliğini Açıkladı

haberci haberci -

Üniversiteler BTK Akademi Altyapısını Kullanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, yaptığı açıklamada, BTK Akademi altyapısının üniversiteler tarafından kullanılacağını duyurdu. Bu iş birliğiyle eğitimlerin güçlendirileceği ve yeni derslerin açılacağı belirtildi.

Yapay Zeka Dersleri Üniversitelerde Müfredata Dahil Edilecek

Bakan Uraloğlu, dijital teknolojiler ve yapay zeka derslerinin üniversitelerde müfredata dahil edilerek okutulacağını vurguladı. BTK Akademi’den alınan derslerin öğrencilerin transkriptlerine yansıtılacağı ifade edildi.

Ön Lisans Programlarına Yönelik Çalışmalar

Bakan Uraloğlu, yapay zeka temelli 12 ön lisans programının bazı derslerinin BTK Akademi derslerinden karşılanması için çalışmalar yapıldığını açıkladı. Taslak çalışmanın tamamlandığı ve ders eşleştirmeleri için rapor hazırlama çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

YÖK Dersleri Havuzu Oluşturulacak

BTK Akademi’nin ön lisans programlarındaki dersleri doğrudan karşılayacak şekilde YÖK dersleri havuzu oluşturacağını söyleyen Uraloğlu, bu çalışmaların 2024-2025 güz döneminde pilot olarak başlayacağını hedeflediklerini belirtti.

Yapay Zeka ve Teknoloji Eğitimi Önem Arz Ediyor

Bakan Uraloğlu, yapay zeka ve teknoloji konusunda gençleri doğru şekilde eğitmek gerektiğini vurgulayarak, YÖK ile yapılan iş birliğini önemsediklerini ifade etti. Yapay zekanın kötü niyetli kişiler tarafından da kullanılabileceğine dikkat çekti.

İlgili Yazılar