Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. İlçede Rüzgarın Verdiği Hasar Minareyi Yıktı, Leylek Yuvası Zarar Görmedi

İlçede Rüzgarın Verdiği Hasar Minareyi Yıktı, Leylek Yuvası Zarar Görmedi

haberci haberci -

Rüzgarın Etkisiyle Oluşan Hasar

İlçede 8 Haziran akşam saatlerinde başlayan şiddetli rüzgar, sağanak ve dolu nedeniyle bağ ve tarlalar büyük hasar gördü. 9 mahallede etkili olan hava olayının yol açtığı zararın tespiti için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı.

Minarenin Yıkılması ve Leylek Yuvasının Kurtuluşu

Ilgınköy’de bulunan mahalle camisinin minaresinin ucundaki külah bölümü, şiddetli rüzgara dayanamayarak yıkıldı. Ancak caminin ana kubbesi üzerinde bulunan leylek yuvası rüzgardan zarar görmedi. Mahalle sakinleri, minarenin külahını uçuran rüzgarın leylek yuvasına zarar vermemesinin şaşkınlığını ve sevincini yaşıyor.

Mahalle Sakininin Açıklaması

Mahalle sakinlerinden Raşit Bilgiç, leyleklerin mahallenin simgesi haline geldiğini belirterek, leylek yuvasının çok eski olduğunu ve içinde iki yavru leylek ile anne ve babasının bulunduğunu ifade etti. Bilgiç, “Leylekler yuvadayken minarenin külahı ters yöne devrildi. Eğer ters yöne devrilmeseydi, külah leyleklerin üzerine düşebilirdi ve hepsi ölebilirdi. Bu olay bizi üzdü ama leyleklerin kurtulmasına da sevindik.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar