Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Koressos Kapısı Efes Antik Kenti’nde Bulundu

Koressos Kapısı Efes Antik Kenti’nde Bulundu

haberci haberci -

Geleceğe Miras Sonsuz Efes Projesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü “Geleceğe Miras Sonsuz Efes” projesi kapsamında, Efes Antik Kenti’nde yerli ve yabancı bilim heyetleri tarafından yürütülen çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Koressos Kapısı Bulundu

Efes Antik Kenti Kazı Direktörü ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Martin Steskal, Efes’te bulunan bilinen üç büyük kapıdan biri olan Koressos Kapısı’nı keşfettiklerini açıkladı. Steskal, 1999 yılında arkeoloji öğrencisiyken Efes’te çalışmaya başladığını belirterek, Koressos Kapısı’nın Efes’in üç büyük kapısından biri olduğunu vurguladı.

Uyum İçinde Çalışma

Projenin koordinatörü olan Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Aybek, Efes Antik Kenti’ndeki anıtsal yapıların açığa çıkarılarak ziyarete açılmasının hedeflendiğini belirtti. Aybek, antik kentin merkezi noktalarında temizlik çalışmalarına başlandığını ve uzun soluklu bir düzenleme projesi yürütüldüğünü ifade etti.

Aybek ve Steskal, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ile işbirliği içinde çalışarak, Efes Antik Kenti’nde gerçekleştirdikleri kazı çalışmalarını güçlendirmeyi ve anıtsal yapıları ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirttiler.

İlgili Yazılar