Malatya Güncel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Stres ve Kanser Arasındaki Bağlantı

Stres ve Kanser Arasındaki Bağlantı

haberci haberci -

Tek Bir Travmatik Olayın Kanser Riskini Artırması

Yapılan araştırmalara göre, tek bir travmatik olay bile vücudun savunma sistemini zayıflatarak tümörlerin oluşması için mükemmel bir ortam yaratabilir. Acı bir boşanma, aileden birinin ölümü veya ciddi bir yaralanma, üzerinizde kalıcı bir etki yaratabilir ve potansiyel olarak kanser riskinizi artırabilir.

Post Travmatik Stres Semptomları ve Kanser İlişkisi

2019 yılında 54.000’den fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, travmatik olaylar yaşayan ve post travmatik stres semptomları (PTSD) gösteren kadınların yumurtalık kanseri geliştirme risklerinin travmatize olmayan kadınlara göre iki kat daha fazla olduğu belirlendi.

Stres ve Kanser Hastalarının Yaşadığı Diğer Olaylar

2022 yılında 278 hasta üzerinde yapılan bir araştırma ise, baş, boyun ve pankreas kanseri teşhisi konulan hastaların çoğunun, kanser olduktan sonraki beş yıl içinde farklı, büyük ve stresli bir olayla başa çıkmak zorunda kaldığını ortaya koydu.

Kalp Hastalığı Riski ve Stres

Dr. Andrea Lynne Roberts, stresli olayların sağlığı etkileyebileceğini ve bir dizi tıbbi rahatsızlık geliştirme olasılığını artırabileceğini belirtirken, stres ve kalp hastalığı arasındaki bağlantının kanserle olan bağlantıdan daha güçlü olduğunu vurguladı.

Dr. Roberts, yüksek stres seviyesi olanların kanserden ziyade kalp hastalığı riskiyle ilgilenmeleri gerektiğini söyledi.

Bilim insanları, kanser ve stres arasındaki bağlantıyı onlarca yıldır araştırmaya devam ediyor. Dr. Lorenzo Cohen, stresin vücudu kansere karşı daha savunmasız hale getirebileceğini ve vücudun doğal savunmasını zayıflattığını belirtiyor.

İlgili Yazılar